Newsa.pl twoje źródło informacji-"Zimna wojna" i "Kler" nagrodzone "Złotymi Taśmami"


"Zimna wojna" i "Kler" nagrodzone "Złotymi Taśmami"

Fot. PAP/Marcin ObaraKoło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i polska sekcja FIPRESCI przyznały w poniedziałek nagrody dla filmów, które zadebiutowały na ekranach polskich kin w 2018 r. Wśród wyróżnionych obrazów znalazły się "Zimna wojna", "Kler" oraz "Roma".

Przyznawane od 1956 roku wyróżnienia są nagrodami dziennikarzy i krytyków. Maja charakter niezależny i są przyznawane przez krytyków filmowych należących do SFP zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI od 1985 r.

Złotymi Taśmami za filmy wprowadzone na ekrany w 2018 roku nagrodzono ex aequo Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego oraz Kler Wojciecha Smarzowskiego. W kategorii film zagraniczny Złotą Taśmę przyznano Romie Alfonso Quarona.

Przewodnicząca zarządu Koła Piśmiennictwa SFP Barbara Hollender zwróciła uwagę, że Zimna wojna jest historią silnie zakorzenioną w polskich realiach i ogromnie osobistą, a jednocześnie - poprzez wątek niespełnionej miłości - uniwersalną. Dziennikarka podkreśliła, że wyróżniony tą samą nagrodą Kler podejmuje ważny dla opinii społecznej temat pedofilii w kościele, porównując obraz Smarzowskiego do pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie obrazu Grace a Dieu Francoisa Ozona. Holender podkreśliła, że zarówno Zimna wojna, kandydująca w tym roku do Oscara, jak i Kler Wojciecha Smarzowskiego są w równym stopniu wybitne. Nagrodziliśmy dwa najsilniejsze filmy, które w tym roku powstały. Był to znakomity rok w kinie zarówno na świecie, jak i w Polsce - podsumowała Hollender. Zwróciła również uwagę, że filmy takie jak Roma Alfonso Quarona, który zadebiutował na platformie Netflix, świadczą o tym, że internetowe serwisy, umożliwiające streaming filmów, mogą stać się poważną konkurencją dla tradycyjnego kina.

Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznali także wyróżnienia. Otrzymały je filmy Jak pies z kotem Andrzeja Kondratiuka oraz Over the Limit Marty Prus, zaś pośród filmów zagranicznych Niemiłość Andrieja Zwiagincewa i Trzy billboardy za Ebbing, Missouri Martina McDonagha.

Złote Taśmy, których historia sięga 1956 r., początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskie. Przyznawano je w trzech kategoriach: film polski, film polski krótkometrażowy i film zagraniczny. Osobną kategorią była nagroda krytyków, zrzeszonych wówczas w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Wśród nagrodzonych dzieł zagranicznych twórców znajdują się filmy m.in. Ingmara Bergmana, Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego, Luchino Viscontiego, Luisa Bunuela, Milosza Formana, Petera Weira. Z artystów polskich laury przypadły m.in. Andrzejowi Wajdzie, Andrzejowi Munkowi, Wojciechowi Jerzemu Hasowi, Kazimierzowi Kutzowi, Jerzemu Skolimowskiemu, Krzysztofowi Zanussiemu, Krzysztofowi Kieślowskiemu.

W ubiegłym roku Złote Taśmy przypadły: za film polski Dzikim różom Anny Jadowskiej, za film zagraniczny Manchester by the Sea Kennetha Lonergana. Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Filmowego SFP przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: Cicha noc Piotra Domalewskiego i „Pewnego razu w listopadzie…” Andrzeja Jakimowskiego, a w kategorii film zagraniczny: „Sieranevada” Cristiego Puiu i „Klient” Asghara Farhadiego. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ wj/

Źródło