Newsa.pl twoje źródło informacji-Francuski minister gospodarki: Polska może odegrać kluczową rolę w przyszłości Europy


Francuski minister gospodarki: Polska może odegrać kluczową rolę w przyszłości Europy

Fot. PAP/Jakub KamińskiFrancuski minister gospodarki i finansów zapowiada koniec ochłodzonych relacji między Polską a Francją. Bruno Le Maire ocenił w środę na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że pomiędzy dwoma krajami zapanowała "nie tylko wiosna, lecz lato".

Polska może odegrać kluczową rolę, jeśli chodzi o przyszłość Europy, i Francja jest tego świadoma. Już teraz jest jednym z kluczowych graczy na europejskiej scenie - skomentował minister Bruno Le Maire w wywiadzie dla DGP.

Minister przypomniał, że po upadku muru berlińskiego w 1989 roku Europa otworzyła się na Wschód i Polska wskutek historycznych wydarzeń zyskała możliwość zajęcia bardzo istotnego miejsca w Europie. Dlatego jestem wielkim rzecznikiem wzmocnienia relacji pomiędzy naszymi krajami - zapewnił. Podkreślił również, że we współpracy Polski i Francji tkwi ogromny potencjał, a dawne różnice warto pozostawić za sobą.

Musimy je (...) przezwyciężyć i skupić się na wzmacnianiu współpracy - skomentował minister. Jestem przekonany, że w obszarze współpracy gospodarczej jesteśmy na najlepszej drodze - dodał.

Minister gospodarki i finansów Francji wspomniał o konkretnych projektach produkcji baterii do samochodów elektrycznych, zaznaczając, że Polska chce być częścią inicjatywy, którą z Niemcami zapoczątkowaliśmy kilka dni temu. Jesteśmy na właściwej drodze do realizacji projektu - ocenił.

Według Le Mairego, pierwsze decyzje przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum muszą zostać podjęte bardzo szybko. Przypomniał , że Chiny i Korea są już w tym obszarze mocno zaawansowane, do rozpoczęcia działań konieczne jest jednak zielone światło ze strony Komisji Europejskiej.

Nasz wybór jest dość prosty. Albo sprostamy konkurencji na świecie i utrzymamy naszą pozycję pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, albo podzielimy się i przepadniemy. Naszą rolą jako polityków jest wyjaśnienie obywatelom, w jakiej sytuacji Europa się obecnie znajduje. Konkurencja technologiczna ze strony Chin i USA jest ogromna, ponieważ obie potęgi strzegą swoich granic i technologii. Dalsze podziały w UE osłabią całą europejską konstrukcję - powiedział francuski minister, odnosząc się do szans zaawansowanej technologii europejskich wobec konkurencji ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych oraz rosnących podziałów wewnątrz UE.

Moim zdaniem powinniśmy zrobić wszystko, by dać nowy impuls Europie. O to zabiega prezydent Emmanuel Macron i strategia przemysłowa jest częścią tego planu. Staramy się znaleźć nowe fundusze na innowacje, w tym na sztuczną inteligencję, baterie czy energię odnawialną. To pozwoli Europie potwierdzić swoją pozycję potęgi w XXI w. Bardzo się cieszymy, że nasi przyjaciele w Polsce razem z nami chcą realizować ten plan - dodał.

Podkreślił również, że Francja jest zwolennikiem wstrzymania wypłat z unijnego budżetu krajom naruszającym zasady praworządności. Każdy powinien rozumieć, że przynależność do pewnej społeczności, takiej jak UE, zakłada konieczność przestrzegania wspólnych zasad. Jestem przekonany, że nasi partnerzy w Polsce są tego świadomi - powiedział.

W odpowiedzi na pytanie, czy spór o zakup śmigłowców Caracal został zakończony, Le Maire ocenił, że choć odbił on się na polsko-francuskich relacjach i był wielkim rozczarowaniem dla francuskiego rządu, to w polityce trzeba umieć radzić sobie z rozczarowaniami i myśleć o przyszłości, a nie o przeszłości.(PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

mwp/ jbp/
 

Źródło