Newsa.pl twoje źródło informacji-

Litwa: zmarł reżyser Eimuntas Nekroszius

PAP/EPAZmarł wybitny litewski reżyser teatralny Eimuntas Nekroszius, który m.in. w 2016 roku, w ramach obchodów 250. rocznicy Teatru Narodowego w Warszawie, wystawił "Dziady" Adama Mickiewicza. W środę ukończyłby 66 lat.

Nekroszius zmarł nagle we wtorek o 3 nad ranem w jednym z wileńskich szpitali.

Urodził się w 1952 r. w rejonie rosieńskim. W 1978 r. ukończył studia reżyserskie w Moskwie. Po powrocie na Litwę pracował w Kowieńskim Teatrze Dramatycznym oraz Litewskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym. Należał do ścisłej litewskiej czołówki reżyserskiej, laureat wielu nagród litewskich i międzynarodowych. Wystawił m.in. operę rockową Miłość i śmierć w Weronie oraz sztuki znanych dramaturgów jak Czingiz Ajtmatow, Anton Czechow i Nikołaj Gogol.

W 1997 r. Nekroszius wyreżyserował Hamleta Williama Szekspira, za co otrzymał najwyższe nagrody na prestiżowych europejskich festiwalach teatralnych. W 1998 r. stworzył własny teatr Meno Fortas, w którym kreował swoje innowacyjne dzieła reżyserskie. W 2001 r. otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę im. Konstantina Stanisławskiego, m.in. za oryginalne koncepcje interpretacji klasyki.

Nekroszius wystawiał swoje sztuki i widowiska również za granicą, m.in. w Rosji, Włoszech, Izraelu, Szwajcarii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, czy Austrii.

W Polsce pracował wielokrotnie; po raz pierwszy w 1986 roku. W 1997 otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik Teatr, jako jedyny do dziś zagraniczny reżyser w historii tego wyróżnienia. W 2016 w Teatrze Narodowym odbyła się premiera Dziadów Mickiewicza.

Litewska premiera Dziadów Nekrosziusa odbyła się w tym roku w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu przed Dniem Zadusznym.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mal/

Polecane