Newsa.pl twoje źródło informacji-

Polemika wokół planów kosztownej choinki na Placu Weneckim w Rzymie

Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI376 tys. euro ma kosztować świąteczna choinka, która zostanie ustawiona na Placu Weneckim w Rzymie - podały włoskie media. Informacja ta wywołała polemikę z powodu wysokości sumy, którą wyłoży sponsor drzewka - wielka platforma filmowa.

Włoska prasa podkreśla, że bogato zdobione, okazałe drzewko z 500 bombkami, także z wizerunkami filmowych postaci i 60 tysiącami lampek od majętnego sponsora ma sprawić to, aby w Wiecznym Mieście zapomniano o zeszłorocznej choince, która stała w tym miejscu i została nazwana drapakiem. Szybko uschła i straciła większość igieł przed Świętami.

W tym roku po raz pierwszy ma zostać też urządzona przed choinką strefa selfie, gdzie będzie można zrobić sobie świąteczne zdjęcie i rozesłać potem wraz z życzeniami. Ponadto, jak zaznaczono, lampki będą włączone przez całą dobę, co jest kolejną nowością.

Przed zapowiedzianym na 8 grudnia zapaleniem świateł na choince i oficjalną jej inauguracją w stolicy Włoch już trwają polemiki na temat tego najnowszego pomysłu władz miejskich, krytykowanych przed rokiem za oszpecenie Placu Weneckiego nieudanym drzewkiem.

Od zeszłorocznego dziadostwa do szastania pieniędzmi - tak inicjatywę tę podsumowali lokalni działacze partii Zieloni. Do sponsora zaapelowali, by astronomiczną ich zdaniem sumę 376 tysięcy euro wyłożył raczej na stworzenie i konserwację rzymskich placów zabaw dla dzieci. To byłby najpiękniejszy świąteczny prezent - powiedzieli przedstawiciele ugrupowania Silvana Meli i Guglielmo Calcerano.

Po drugiej stronie Tybru, na placu Świętego Piotra ma stanąć choinka z regionu Friuli Wenecja Julijska na północy Włoch. Lokalni ofiarodawcy chcą, by do Watykanu wysłany został świerk, który będzie symbolem gigantycznych zniszczeń, jakie wywołały w tamtejszych lasach niedawne wichury.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/
 

Polecane